IATF 16949 – Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi

Otomotiv Kalite
Otomotiv Kalite

IATF 16949:2016, otomotiv organizasyonunuzun sürekli iyileştirme kullanarak tedarik zincirindeki çeşitliliği ve israfı azaltmasına yardımcı olur.

IATF 16949, Otomotiv endüstrisi için Kalite Yönetim Sistemleri standardıdır. Standart, ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemini standardın temeli olarak uygular ve dünya çapındaki en son otomotiv standartlarını içerir. Standart organizasyonları benimseyerek, kalite mükemmelliğine seçkin düzeyde bağlılık gösterirler.

Otomotiv Kalite Yönetim Sistemleri standardı, kuruluşunuzun katı otomotiv endüstrisi beklentilerine uygun olarak kaliteli ürünler yaratmasını ve hizmetler gerçekleştirmesini sağlar. Otomotivle ilgili ürünlerin tasarımı ve geliştirilmesi, üretimi, montajı ve kurulumunun yanı sıra otomotiv endüstrisine ilgili hizmetler için kalite yönetim sistemleri gereksinimlerini tanımlar. Sertifika almak, müşterilerinize, kuruluşunuzun etkin ve tutarlı bir tedarik zincirine bağlı olduğunu garanti eder.

IATF 16949 kuruluşunuza nasıl fayda sağlar:

  • Müşterilerinize mevzuat ve güvenlik gereksinimlerini karşılayan ürünler sağlama yeteneğini gösterir
  • Kuruluşunuzun yenilik ve iyileştirmeyi teşvik etmesiyle ilişkili riskleri tanımlar ve ele alır
  • Verimliliği ve verimliliği artırmak için size bir plan sunar
  • Kuruluşunuzun rüşvetle mücadele politikası gibi etik uygulamalar ve kurumsal sosyal sorumluluk sergilemesini sağlar

IATF 16949’a geçiş

Ekim 2016’da ISO/TS 16949’un yerine IATF 16949:2016 yayınlandı. Eylül 2018 itibariyle tüm ISO/TS 16949 sertifikalarının süresi doldu. ISO/TS 16949’dan IATF 16949’a yapılan büyük değişiklikler, ürün güvenliğine, risk yönetimine, tedarikçi yönetimine ve diğerlerine odaklanmanın genişletilmesini içeriyordu.

TeknikDenetim.com ile Sertifikasyon

Yönetim sisteminizin Otomotiv Kalite Yönetim Sistemleri standardına göre belgelendirilmesi, ürünlerinizi ve müşteri memnuniyetini sürekli olarak geliştirmenize yardımcı olacaktır. Sektörde uzman denetçilerimiz, işinizi daha net görmenize yardımcı olmak için yenilikçi ve kapsamlı denetim çözümleri sunar. teknikdenetim.com’un Toplam Kalite Güvencesi size hedeflere ulaşmak, maliyet tasarruflarını belirlemek, standart revizyonlara uyum sağlamak ve işinizde ölçülebilir iyileştirmeler yapmak için değerli araçlar sağlayacaktır.

Otomotiv Kalite Yönetim Sistemleri standardına ilişkin Ek Bilgi ve Kaynaklar

Sertifika yapısı:

  • IATF – Uluslararası Otomotiv Görev Gücü – Uluslararası Otomotiv Görev Gücü, dünya çapındaki otomotiv müşterilerine gelişmiş kaliteli ürünler sağlamak için oluşturulmuş, otomotiv üreticileri ve ilgili ticaret birliklerinden oluşan “ad hoc” bir gruptur. Bu web sitesi 16949 standardına, kurallara, tebliğlere, OEM gereksinimlerine ve Uluslararası Otomotiv Görev Gücü yayınlarına erişime sahiptir.
  • IAOB – Uluslararası Otomotiv Gözetim Bürosu  – Uluslararası Otomotiv Görev Gücü tarafından denetimleri gerçekleştiren ve sertifika veren sertifikasyon kuruluşlarını denetlemek için oluşturulan 5 gözetim ofisinden biri. IOAB, teknikdenetim.com’un gözetimidir.
  • AIAG – Otomotiv Eylem Endüstrisi Grubu  – Uluslararası Otomotiv Görev Gücü ve standart ve temel araçlar (FMEA, Kontrol Planı, SPC, MSA, vb.)

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir